2018

2017

2016

2015

ARTIKUJT E FUNDIT

Deti i bardhë i letërsisë në tranzit

31 tetor 2015 — Mapo

Një det sa një faqe e bardhë prej letre apo një letër e bardhë me sipërfaqen e një deti për t'u mbushur me krijimtari... Kështu, edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë "Deti i Bardhë" mbërrin sërish në Tiranë, dy vjet pas të parit.

Lexoj artikullin e plotë

Kontakti magjik midis autorit dhe lexuesit në skenën e Teatrit Kombëtar

29 tetor 2015 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

"Letërsia nuk vdes, por ndryshon, transformohet, me pak fjalë është në tranzit, dhe kolonia e 21 artistëve, emra si Kim Mehmeti, Ben Blushi, Artë Arifi, Vladimir Arsenijeviç etj. do të vijnë më pranë publikut me lexime publike dhe të moderuara, që do të fillojnë që prej ditës së nesërme."

Lexoj artikullin e plotë

"Deti i Bardhë", 21 shkrimtarë përballë lexuesit

29 tetor 2015 — Panorama Online

Lexime nëpër bare-librari, debate për letërsinë, këtej dhe andej detit. "Deti i bardhë" në edicionin e tij të dytë sjell në Tiranë shkrimtarë nga Austria, Gjermania, Italia, Kosova, Kroacia, Mali i Zi, Maqedonia, Serbia, Shqipëria dhe Zvicra.

Lexoj artikullin e plotë

Për herë të parë nisma "Tirana Lexon"

29 tetor 2015 — Dita

Në konferencën për shtyp, mbajtur ditën e djeshme në ambientet e Ministrisë së Kulturës, Ministrja Kumbaro u shpreh se aktivitetet me përmasa ndërkombëtare në fushën e librit "nxisin librin si kulturë dhe integrojnë letrat shqipe në arenën ndërkombëtare."

Lexoj artikullin e plotë

Festivali i Letërsisë, Kumbaro: Prioritet është lexuesi

29 tetor 2015 — Sot News

Jonila Godole, drejtoreshë e festivalit, u shpreh se 21 autorë tregojnë përmes motos së sivjetshme të festivalit, letërsinë tranzit, rrugëtimin letrar dhe reflektojnë me njëri-tjetrin mbi letërsinë dhe artin bashkëkohor në tranzicion, si atë politik e shoqëror, ashtu edhe në procesin e tyre letrar për mes gjuhës.

Lexoj artikullin e plotë

Festivali i Letërsisë "Deti i Bardhë II"

28 tetor 2015 — Info Kult

21 autorë tregojnë përmes motos së sivjetshme të festivalit: "Letërsi në Tranzit" rrugëtimin e tyre letrar dhe reflektojnë me njëri-tjetrin mbi letërsinë dhe artin bashkëkohor në tranzicion, si atë politik e shoqëror, ashtu edhe në procesin e tyre letrar përmes gjuhës.

Lexoj artikullin e plotë

Pas viteve '90, femra ndihet e pavarur

25 tetor 2015 — Shekulli

Për nga këndvështrimi im, shoh njeriun te të dy, si te burri, ashtu edhe te gruaja, përtej ndasive shpeshherë artificiale e patetike që na rrethojnë. "Kontrast" lidhet ngushtë me konceptin dhe reflektimin që i bëhet para viteve '90 drejt rrugës së aktualitetit.

Lexoj artikullin e plotë

Të përballosh migrimin brenda vendit tënd

25 tetor 2015 — Shekulli

Në ese kam trajtuar atë kalvar të gjatë të një prove të pafundme varfërie, mundi, paditurie, nënshtrimi dhe shprese. Migrimi ka qenë një element i rëndësishëm i viteve '90, sepse ky migrim, për një pjesë të konsiderueshme të shoqërisë, solli emigrim.

Lexoj artikullin e plotë

Si e percepton rinia shqiptare të kaluarën diktatoriale?

24 tetor 2015 — Deutsche Welle

Duke trajtuar probleme nga më të ndryshmet, afër dhe larg vendbanimit të tyre, konkurrentët prezantuan ide e pikëpamje reflektive, të strukturuara lirshëm në vlerësim dhe ballafaqim me botën e tyre, duke formuluar mesazhe të drejtpërdrejta për bashkëmoshatarët, prindërit, mësuesit, autoritetet.

Lexoj artikullin e plotë

Nis konkursi, Godole: Koha që të rinjtë të njohin të kaluarën!

23 tetor 2015 — Agjencia Telegrafike Shqiptare

Një mbrëmje e paharrueshme ka rezultuar ajo për 10 të rinj falë krijimeve të tyre, ku nën titullin e konkursit "Born in the '90s – Explore the past, create the future!" në finale u kurorëzuan fitues në kategori të ndryshme si "Ese dhe letërsi", "multimedia" dhe "arte figurative".

Lexoj artikullin e plotë

Ndahen çmimet për 10 fituesit e konkursit "Born in '90s" nga IDMC

23 tetor 2015 — Shqiptarja.com

Konkursi kreativ për të rinj "Born in the '90s: Explore the past, create the future," i cili u shpall në fillim të muajit qershor kurorëzoi sot me sukses dhjetë fitues në kategoritë ese dhe letërsi, multimedia dhe arte figurative.

Lexoj artikullin e plotë

Shpallen fituesit e konkursit "Born in the 90s"

23 tetor 2015 — almakos

"Born in the '90s: Explore the past, create the future" ishte konkursi i cili u shpall në fillim të muajit qershor, në Shqipëri, e që pas shqyrtimit të shumë aplikimeve kurorëzoi me sukses dhjetë fitues në kategoritë: Ese dhe letërsi, multimedia dhe arte figurative.

Lexoj artikullin e plotë

Shpallen fituesit e konkursit "Born in the 90s"

23 tetor 2015 — kosovalive360

Ky konkurs synon t'i nxisë dhe motivojë ata të reflektojnë mbi të tashmen, duke mësuar nga e shkuara, për të krijuar një të ardhme më të sigurt dhe të begatë.

Lexoj artikullin e plotë

Stafetën e rishikimit të historisë le ta marrë në dorë brezi i ri

18 tetor 2015 — Shekulli

"Qëllimi i konkursit është të ndërgjegjësohen të rinjtë për të shkuarën e vendit të tyre, sepse pa njohur të shkuarën nuk mund të ndërtohet asnjë e ardhme e sigurt. IDMC ka në qendër të punës së vet angazhimin me të rinjtë në fushën e edukimit politik dhe reflektimit mbi diktaturën që kaluam."

Lexoj artikullin e plotë

Nis konkursi, Godole: Koha që të rinjtë të njohin të kaluarën!

10 qershor 2015 — Java News

Ambasadori gjerman në Shqipëri, Hellmut Hoffman, u shpreh entuziast për rolin e të rinjve në ballafaqimin me të shkuarën. Ai deklaroi se shpallja e fituesve të këtij konkursi do të bëhet në kuadër të Tetorit Gjerman.

Lexoj artikullin e plotë

Born in the '90, një konkurs për të shkuarën dhe të ardhmen!

10 qershor 2015 — KultPlus

Ambasadori gjerman në Shqipëri, Hellmut Hoffman, u shpreh entuziast për rolin e të rinjve në ballafaqimin me të shkuarën. Ai deklaroi se shpallja e fituesve të këtij konkursi do të bëhet në kuadër të Tetorit Gjerman.

Lexoj artikullin e plotë

Konkursi: Lindur në '90-ën - Zbulo të shkuarën, krijo të ardhmen!

10 qershor 2015 — Peshku pa ujë

Të rinjtë ftohen të konkurrojnë me projektet e tyre në një nga zhanret e mëposhtme: Ese & Letërsi, Multimedia dhe Arte Figurative. Punimet do të vlerësohen nga një juri profesionistësh.

Lexoj artikullin e plotë

Born in the '90, një konkurs për të shkuarën dhe të ardhmen

9 qershor 2015 — Mapo

Ky konkurs synon t'i nxisë dhe motivojë ata të reflektojnë mbi të tashmen, duke mësuar nga e shkuara, për të krijuar një të ardhme më të sigurt dhe të begatë.

Lexoj artikullin e plotë

Konkursi "Zbulo të shkuarën, krijo të ardhmen", një dritare për të rinjtë

9 qershor 2015 — BalkanWeb

Të lindurit pas vitit 1990, dinë fare pak ose aspak për të shkuarën. Tekstet shkollore janë të mangëta dhe në këtë një çerek shekulli demokraci, njohja e së shkuarës ka qenë thuajse jashtë vëmendjes.

Lexoj artikullin e plotë

VIDEOT E FUNDIT

21 dhjetor 2015 — RTSH
Përballja me të kaluarën - PuntatA I
Përballja me të kaluarën

29 tetor 2015 — ABC News
NË Studio Jonila Godole

Në studio

28 tetor 2015 — RTSH
Festivali i DytË i LetËrsisË nË kryeqytet
Edicioni i lajmeve

29 tetor 2015 — Top Channel
21 autorë përballë trazicionit
Wake Up

23 tetor 2015 — Report TV
Ndahen çmimet për 10 fituesit e konkursit
Lajmet

30 shtator 2015 — RTSH
BORN IN the 90s

Mirësevjen

1 tetor 2015 — News 24
konkursI KREATIV "TË LINDUR NË 90-n"
Vila 24

1 korrik 2015 — MAD TV
konkursI pËr tË RINJTË

Mad Day

10 qershor 2015 — Top Channel
konkurs kreativ pËr tË kuptuar të shkuarën
Wake Up

11 qershor 2015 — Club TV
JONILA GODOLE NË KLUBIN E MËNGJESIT
Klubi i mëngjesit

9 qershor 2015 — TVSH
Konkursi pËr tË rinjtË "Born in '90s"
Edicioni i lajmeve

9 qershor 2015 — Ora News
Çelet konkursi pËr komunizmin
Edicioni i lajmeve

9 qershor 2015 — A1 Report
konkursi mË i ri pËr tË lindurit pas viteve 1990
Edicioni i lajmeve

9 qershor 2015 — Vizion Plus
Born in the 90s

7pa5

Logo e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, IDMC

© 2015‒2018 Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë

IDMC në Twitter IDMC në Facebook IDMC në YouTube