2018

2017

2016

2015

ARTIKUJT E FUNDIT

Kujtesa dhe armiqtë e saj

20 dhjetor 2016 — Panorama

Para pak muajsh, në një aktivitet ndërgjegjësues të IDMC për diktaturën me të rinj gjimnazistë, diku në jug të Shqipërisë, nga autoriteti lokal nuk na u lejua të përdornim ambientet publike të qytetit, shkollën apo kinemanë, me pretekstin: "Do nxehen veteranët dhe nuk na e japin votën më 2017!".

Lexoj artikullin e plotë

Hapja e dosjeve të komunizmit nuk ndodh në 2017-ën – Pikat kryesore të intervistës së Jonila Godoles

13 dhjetor 2016 — Exit.al

Jonila Godole, drejtuesja e IDMC, në një intervistë për Deutsche Welle-n, ka folur për hapjen e dosjeve të krimeve të komunizmit, një nga temat më të diskutuara të ditëve të fundit. Ndër të tjera Zonja Godole tregoi dhe për aktivitetin e IDMC-së, "Ditët e Kujtesës", që ka për qëllim të ballafaqojë të rinjtë, por jo vetëm, me të shkuarën komuniste.

Lexoj artikullin e plotë

Platform meets politicians, admits five new Members and pays tribute to Holodomor victims in Kyiv, Ukraine

28 nëntor 2016 — POMC

At the Council of Members held in Kyiv on 24‒26 November 2016, the Platform of European Memory and Conscience admitted five new Member institutions and organisations – from the Czech Republic, Slovakia, Poland, Ukraine and Albania. Platform delegates participated in the official commemoration event at the Holodomor Victims Memorial.

Lexoj artikullin e plotë

Godole: Pakkush beson në hapjen e dosjeve para zgjedhjeve 2017

29 tetor 2016 — Deutsche Welle

"Ditët e Kujtesës" u iniciuan për të sjellë në qendër të vëmendjes së shoqërisë ballafaqimin me të shkuarën për sa kohë mungon një ditë që të njihet dhe të pranohet nga të gjithë për krimet dhe pasojat e regjimit komunist. Dhe kur një ditë e tillë mungon, krijon një boshllëk që lë vend për spekullim, për relativizim, dhe kjo ushqen harresën.

Lexoj artikullin e plotë

Tetori Gjerman na sjell në vëmendje "hapjen e dosjeve"

28 tetor 2016 — Ishull.com

Ndarjen e çmimeve të konkursit "Pyet Gjyshërit" të organizuar nga IDMC ditën e djeshme e pasoi konferenca për Hapjen e Dosjeve të Sigurimit e cila  mbështej nga Fondacioni Konrad Adenauer. Në fjalën hapëse, drejtori i KAS për Shqipërinë, zoti Walter Glos i mëshoi faktit që Shqipëria duhet të bëjë përpjekjet maksimale për të rregulluar gabimet e së shkuarës.

Lexoj artikullin e plotë

Ligji për hapjen e dosjeve, Borchardt: Po zvarritet zbatimi

28 tetor 2016 — Infosite

Kreu i OSBE-së në Shqipëri, Bernd Borchardt ka kritikuar politikën shqiptare se po zvarrit krijimin e autoritetit që vjen si rrjedhojë e ligjit të hapjes së dosjeve. Ai tha se përvoja e vendeve të tjera tregon se vetëm përmes zbulimit, trajtimit dhe diskutimit rreth padrejtësive të shkuara, arrijmë të mos lejojmë të shkuarën të bëhet barrë për të ardhmen.

Lexoj artikullin e plotë

Platform Managing Director participates in first Memory Days in Tirana, Albania on 24‒28 October 2016

27 tetor 2016 — POMC

At the conference, representatives of state institutions, NGOs and victims' associations presented the current situation in the field, with a particular focus on teaching students about the past, school curricula and preserving memory. Several speakers from abroad participated in a panel discussion on applied history.

Lexoj artikullin e plotë

"Pyet Gjyshërit", ndahen çmimet për fituesit

27 tetor 2016 — Ishull.com

Pasditen e sotme u shpërndanë çmimet për fituesit e konkursit kreativ për të rinjtë, të titulluar "Pyet gjyshërit", që synonte t'u ofronte të rinjve shqiptarë mundësinë që të flisnin përmes mjeteve kreative, duke ndarë jo vetëm histori, përvoja, përjetime familjare, por edhe përballjen midis brezave që ndihmon në njohjen e aspekteve të ndryshme të jetës gjatë diktaturës.

Lexoj artikullin e plotë

Ditët e Kujtesës, debati për të shkuarën dhe Dosjet e Sigurimit

25 tetor 2016 — Panorama

Të mos pasurit e një dite të veçantë na jep të drejtën të kemi shumë syresh, në kujtim të atyre qindra mijëra shqiptarëve që vuajtën në burgjet e komunizmit dhe kampet e internimit, atyre që varret nuk u dihen e familjarët nuk dinë ku t'i qajnë, por edhe për vuajtjet e 3 milionë shqiptarëve që jetuan në Shqipërinë burg për 50 vjet.

Lexoj artikullin e plotë

"Fëmijët e diktaturës" rrëfejnë historitë në një dokumentar

25 tetor 2016 — RTSH

Qëllimi i këtij dokumentari, sipas regjisorit, është që do të shfaqet dhe në shkolla, por në lidhje me kinemanë dhe temat e diktaturës ai tregon se duhet bërë ende më shumë. ... Secili prej tyre që ka përjetuar dhimbje të patregueshme rrëfen me dinjitet jo si viktimë, po si mision i tregimit të vërtetës siç thoshte pater Zef Pllumi: "Rrno, për me tregue."

Lexoj artikullin e plotë

Besnik Bisha "rikthen" diktaturën në dokumentarin "Fëmijët e Kujtesës"

25 tetor 2016 — Sot

Dita e parë solli dhe premierën e filmit dokumentar "Fëmijët e Kujtesës", me mbështetje nga Jonila Godole drejtore e IDMC, dhe skenar dhe regji nga Besnik Bisha. Filmi i prezantuar në Universitetin e Arteve ka në qendër të tij katër personazhe të lindur dhe rritur në kampet e internimit në kohën e diktaturës.

Lexoj artikullin e plotë

Memory Days

25 tetor 2016 — New York High School

NYHS prezanton projektin #throwback me qëllim njohjen më nga afër të regjimit komunist dhe sigurisht duke dhënë mesazhin e rëndësishëm, për t'i thënë jo diktaturës.

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës" sjellin në vëmendje të kaluarën e vendit përpara viteve '90

24 tetor 2016 — Ishull.com

Zëvendësambasadorja e Gjermanisë në vendin tonë, Anke Holstein, solli në vëmendje datën 20 shkurt të vitit 1991, e cila sipas saj ka shumë rëndësi, pasi u shoqërua me rënien e bustit të diktatorit Enver Hoxha e që nuk u përkujtua këtë vit me asnjë aktivtitet.

Lexoj artikullin e plotë

Memory Days

24 tetor 2016 — University of New York Tirana

Our students  working on a project and exhibition with OTTOnomy, covered a research in the Albanian press from 1932 to 1992 concerning International Relations, specifically articles related to USA and US presidents.

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës", Vlahutin: Krimet e diktaturës meritojnë njohje të plotë

24 tetor 2016 — BalkanWeb

Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë, Romana Vlahutin, deklaroi se krimet gjatë diktaturës komuniste meritojnë njohje të plotë. Në kuadër të 'Ditët e kujtesës' për viktimat e regjimit të diktaturës diplomatja e BE theksoi se këto janë çështje të drejtësisë në tranzicion.

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës", 60 ekspertë për rishikimin e historisë komuniste

22 tetor 2016 — Pasqyrë

Nën moton "Kujtesa si mision", përgjatë një jave, mbi 60 ekspertë nga institucione kombëtare dhe ndërkombëtare të Shqipërisë, Gjermanisë, Polonisë, Rumanisë, Çekisë, Lituanisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Kosovës do të diskutojnë mbi perspektivat aktuale të rishikimit të historisë dhe të diktaturës komuniste.

Lexoj artikullin e plotë

Is Reading Becoming a Dying Habit?

21 tetor 2016 — mladiinfo

What was the last present you bought for your friend or relative for his or her birthday? A new phone, some jewelry, clothing, or some good wine? Can you recall when was the last time that you bought a hard copy of a book as a present, or have you even bought one for yourself recently? Hard to recall, right?! … I thought so…

Lexoj artikullin e plotë

"Tirana nuk lexon më", në përfundim të maratonës Tupja rrëfen sekretet e përkthimit

30 shtator 2016 — News Bomb

Maratona "Tirana lexon" mbylli siparin mbrëmjen e sotme, në Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit. Nën moderimin e Blendi Salajt, në panelin e fundit morën pjesë përkthyesit Edmond Tupja dhe Diana Kastrati. Ata folën mbi përkthimin dhe humorin në letërsinë e përkthyer, por bazuar nën një këndvështrim pozitiv.

Lexoj artikullin e plotë

Mustafa Nano lexon për të rinjtë pasazhe nga "Selam Alekum Baba"

30 shtator 2016 — Gazeta Shqip

Një libër është gjithnjë zgjedhja më e mirë. Nën këtë moto, IDMC (Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë), me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës, përgjatë dy ditëve organizoi maratonën e leximeve "Tirana lexon", ku u përfshinë jo vetëm adhurues të librit, por edhe emra të njohur të letrave në vend.

Lexoj artikullin e plotë

"Do të vdesin autorët, librat veprat…" ministrja Kumbaro shfaq shqetësimin në maratonën e leximit

29 shtator 2016 — News Bomb

Ka nisur sot "Tirana Lexon", një maratonë leximi e cila zhvillohet për herë të dytë në Shqipëri. Ky eveniment kulturor pikësëpari ka si qëllim afrimin e lexuesve me librin, sidomos lexuesit e rinj. Ceremonia e hapjes u zhvillua sot, ku morën pjesë Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj, Jonila Godole dhe gazetarët Alfred Lela, Ben Andoni, Arta Marku dhe Alda Bardhyli.

Lexoj artikullin e plotë

"Tirana lexon", Veliaj: Biblioteka e tretë do jetë në Pezë

29 shtator 2016 — TV Klan

Peza do të ketë së shpejti një bibliotekë publike. Këtë premtim, Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, e dha kur ishte i ftuar në aktivitetin "Tirana lexon". Teksa lexoi disa rreshta të librit "Kronikë në gurë", Kryebashkiaku u shpreh se libri është qetësuesi më i mirë shpirtëror.

Lexoj artikullin e plotë

Për dy ditë "Tirana lexon"

29 shtator 2016 — Ishull.com

Për dy ditë me radhë, "Tirana lexon 2016" do të mbledhë në disa skena kulturore dashamirës të librit dhe shkrimtarë e përkthyes të njohur shqiptarë, të cilët do të lexojnë nga librat e tyre të preferuar dhe përcjellin emocionet e procesit të të shkruarit. Për ta bërë sa më të aksesueshëm nga publiku i gjerë, leximet do të zhvillohen në ambiente publike.

Lexoj artikullin e plotë

Për dy ditë në Tiranë lexohet ngado!

29 shtator 2016 — Revista Class

Paraditen e 29 shtatorit miqtë e librit janë bërë bashkë në eventin "Tirana lexon", që vjen si një maratonë leximi për herë të dytë në kryeqytet dhe organizohet nga IDMC (Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë), me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Lexoj artikullin e plotë

"Tirana lexon" shkrimtarët e njohur për dy ditë!

29 shtator 2016 — Infokult

Ka çelur siparin sot "Tirana lexon", një maratonë leximi që mbahet për herë të dytë në kryeqytet dhe organizohet nga IDMC (Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë), me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Lexoj artikullin e plotë

"Letërsia si vend kujtese" dhe antikujtesa si rrezik i përhershëm

25 maj 2016 — Mapo

E bija e poetit Zef Zorba është një prej atyre që kërkojnë fjalën. Në mjediset e Kishës Françeskane në Shkodër, personazhe dhe mbiemra si i saji, dikur linçoheshin publikisht në gjyqe të hapura para se të mbylleshin në biruca apo të udhëtonin, duart e lidhura me hekura, drejt togës së pushkatimit, në zallin e Kirit apo në yrte të tjerë të shkretë.

Lexoj artikullin e plotë

"Pyet Gjyshërit", konkursi kreativ për të rinj në multimedia

25 maj 2016 — Gazeta Express

Konkursi "Pyet Gjyshërit" është natyrisht një simbolikë, një sistem reference i atyre brezave që jetuan gjatë regjimit komunist në Shqipëri. Në këtë mënyrë, si pjesë e refleksionit kreativ mbi të shkuarën mund të shërbejnë rrëfimet e të afërmve më të moshuar, mësuesve, fqinjëve, të cilët kanë jetuar dhe punuar në atë kohë.

Lexoj artikullin e plotë

Born in 90, Pyesin Gjyshërit!

21 maj 2016 — Ishull.com

Pas suksesit të konkursit të parë, të lindurit pas 90-tës ftohen në një konkurs tjetër, kësaj rradhe për të pyetur gjyshërit.Për këto dhe shumë të tjera, Ishull.com intervistoi drejtoreshën ekzekutive të IDMC, Dr. Jonila Godole.

Lexoj artikullin e plotë

IDMC organizon "Letërsia si vend kujtese"

21 maj 2016 — Observatori i Kujtesës

Përmes një formati sa më interaktiv synohej dialogu mes të gjithë pjesmarrësve, qofshin këta dëgjues apo referues, me qëllim nxitjen e një diskutimi publik dhe hapjen e perspektivave të reja mbi formimin dhe forcimin e kujtesës kolektive.

Lexoj artikullin e plotë

"Dialog mbi të shkuarën", takim për mbajtjen gjallë të kujtesës

21 maj 2016 — Star Plus TV

Letërsia si vend kujtese, një aktivitet i cili u nda në dy ditë në Shkodër pranë ambienteve te Franceskanëve në Shkodër, ka sjellë në Shkodër emra të njohur të publicistikës.

Lexoj artikullin e plotë

Përfundon aktiviteti "Letërsia si vend kujtese"

21 maj 2016 — Rozafa

Ndryshe nga takimi i parë, paneli i të ftuarve ishte i ndryshëm, ku këtë herë të pranishëm ishin dy figura të njohura, si publicisti Preç Zogaj dhe gazetari Alfred Lela. Ky i fundit u shpreh se me anë të këtij aktiviteti duket sikur i jemi larguar fizikisht të kaluares, por herë pas here vendit ku jetojmë i shfaqen sjellje që ngjasojnë me të kaluarën.

Lexoj artikullin e plotë

"Letërsia si vend kujtese" për regjimin komunist

20 maj 2016 — Rozafa

"Letërsia si vend kujtese" ka qenë tema e aktivitetit që është zhvilluar pasditen e së enjtes në qytetin e Shkodrës. Të ftuar ishin një panel profesionistësh nga fusha e letërsisë, publicistikës dhe akademisë, që folën mbi veprat që trajtojnë të shkuarën diktatoriale përmes rrëfimesh letrare dhe autobiografike.

Lexoj artikullin e plotë

Hapet konkursi kreativ për të rinjtë, mbi të shkuarën e para viteve '90

20 maj 2016 — Mapo

Edhe historitë familjare për t'u rrëfyer kanë nevojë për një eksperiencë gjermane! Si shoqëri e izoluar dhe me ngërçe të mendësisë për të rrëfyer, përvojat personale kërkojnë edhe stimuj publikë për t'u ndarë.

Lexoj artikullin e plotë

Hapet konkursi për të rinj: "Pyet gjyshërit"

18 maj 2016 — Observatori i Kujtesës

 Zëvendësministrja e MAS, znj. Nora Malaj, shprehu rëndësinë e njohjes së historisë jo vetëm prej kurrikulës mësimore - e cila nevojitet të rishikohet - por edhe prej rrëfimeve të atyre qe kanë qenë pjesë e drejtpërdrejtë e historisë.

Lexoj artikullin e plotë

Hapet konkursi kreativ për të rinjtë, mbi të shkuarën e para viteve '90

18 maj 2016 — Durrës Press

Konkursi synon t'ju ofrojë të rinjve shqiptarë mundësinë të flasin jo vetëm për histori, përvoja, përjetime familjare, por edhe një përballje midis brezash që ndihmon në njohjen e aspekteve të ndryshme të jetës gjatë diktaturës në Shqipëri.

Lexoj artikullin e plotë

Konkursi "Pyet Gjyshërit" synon t'ju ofrojë të rinjve shqiptarë mundësinë të flasin përmes mjeteve kreative duke ndarë jo vetëm histori, përvoja, përjetime familjare, por edhe një përballje midis brezash që ndihmon në njohjen e aspekteve të ndryshme të jetës gjatë diktaturës në Shqipëri dhe që përcjellin një mesazh të caktuar për shoqërinë.

Lexoj artikullin e plotë

"Pyet gjyshërit", konkurs për të rinjtë!

18 maj 2016 — Alb-Info

Ceremonia e shpalljes së konkursit "Pyet Gjyshërit"

18 maj 2016 — Infokult

Konkursi "Pyet Gjyshërit" synon t'ju ofrojë të rinjve shqiptarë mundësinë të flasin përmes mjeteve kreative duke ndarë jo vetëm histori, përvoja, përjetime familjare, por edhe një përballje midis brezash që ndihmon në njohjen e aspekteve të ndryshme të jetës gjatë diktaturës në Shqipëri dhe që përcjellin një mesazh të caktuar për shoqërinë.

Lexoj artikullin e plotë

Të rinjtë nuk e njohin të shkuarën diktatoriale

20 mars 2016 — Arbëria News

Të rinjtë e njohin në mënyrë të cunguar të shkuarën! Në një takim të mbajtur në Universitetin e Beratit, të pranishmit theksuan nevojën e rishikimit të kujdesshëm të kurrikulës mësimore, në mënyrë që të rinjtë të njihen me të kaluarën e Shqipërisë gjatë regjimit totalitar.

Lexoj artikullin e plotë

"Dialog mbi të shkuarën", takim për mbajtjen gjallë të kujtesës

19 mars 2016 — KultPlus

Sa dinë të rinjtë për diktaturën në Shqipëri? A kanë informacionin e mjaftueshëm kurrikulat tona shkollore. Sa të nevojshëm janë muzeumet për kujtesën e kësaj pjese të historisë.

Lexoj artikullin e plotë

VIDEOT E FUNDIT

11 nëntor 2016 — Ora News
KUJTESA SI MISION

Tonight Ilva Tare

26 tetor 2016 — TVSH
Ditët e kujtesës, rishkrimi i historisë...
Mirëmëngjes Shqipëri

25 tetor 2016 — TVSH
NJË DOKUMENTAR PËR FËMIJËT E DIKTATURËS
Lajme

24 tetor 2016 — Top Channel
Të ballafaqohesh me të shkuarën...
Wake Up

5 korrik 2016 — Top Channel
E SHKUARA nË sytË e tË lindurve nË 90-Ën
Pasdite në Top Channel

5 korrik 2016 — Club FM
NË KLUBIN E MËNGJESIT

Klubi i Mëngjesit

31 maj 2016 — TVSH
të RINJTË dhe KUJTESA

Kolor

21 maj 2016 — Star Plus TV
Letërsia si vend kujtesE

Lajme

20 maj 2016 — Star Plus TV
"PYET GJYSHËRIT", KONKURS I IDMC
Lajme

18 maj 2016 — Top Channel
"
Pyet Gjyshërit" ... për të shkuarën komuniste
Wake Up

21 mars 2016 — YouTube
DIALOG MBI TË SHKUARËN KOMUNISTE
Përpjekja Shqiptare

18 mars 2016 — News 24
TË SIMBOLIZOSH KOMUNIZMIN
Në Tempull

10 shkurt 2016 — Top Channel
observatori i kujtesËs

Wake Up

Logo e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, IDMC

© 2015‒2018 Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë

IDMC në Twitter IDMC në Facebook IDMC në YouTube