2018

2017

2016

2015

ARTIKUJT E FUNDIT

"Gjimnazistët do bëjnë diferencën në ballafaqimin me të shkuarën"

11 dhjetor 2017 — Mapo

"Në shumë shkolla që na ka qëlluar të vizitojmë, të rinjtë tregojnë se kanë takime periodike me veteranë të luftës, por nuk kanë takuar asnjëherë ish të burgosur politikë nga zona e tyre. Kjo është një situatë e papranueshme, evokimi i njërës anë të historisë dhe mohimi i anës tjetër."

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës" - Letra e Prof. Sami Repishtit

25 nëntor 2017 — Illyria

"Problemi që e ka lënë popullin tonë akoma të plagosur rëndë nga vuajtje të papërshkruarshme të pësuara gjatë viteve të terrorit komunist është mospërfillja ... për Shqipërinë dhe shqiptarët nuk do të ketë një themel të shëndoshë përparimi kombëtar përsa kohe që nuk do të ketë nji proces purifikimi të vetëdijes historike."

Lexoj artikullin e plotë

Konkursi "Pyet Gjyshërit 2" përmbyll "Ditët e Kujtesës", shpallen fituesit

24 nëntor 2017 — Ora News

Juria që vlerësoi punimet përbëhej nga personalitete të nderuara të  medias, shkencës dhe kulturës, si Ilva Tare, gazetare prej më shumë se  20 vitesh, drejtuese e emisionit Tonight në Ora News; Ylljet Aliçka,  autor dhe pedagog i përkushtuar në Akademinë e Arteve, me një eksperiencë të gjatë në kinematografi, si edhe Fatmiroshe Xhemalaj, eksperte e historisë...

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës 2017", lexohet dosja e Musine Kokalarit

23 nëntor 2017 — Sot

"18 prill 1945, e shtunë. Hija e vdekjes mbulon qytetin. Kënga e vdekjes hyn shtëpi më shtëpi. Pse hesht njerëzia? Pse shtëpia është e ftohtë, dhe dhembja dëgjohet akoma më shumë... Unë jam fajtore, sipas pikëpamjeve tuaja, sipas të mijave jo," lexoi ajo nga ditari.

Lexoj artikullin e plotë

"Komunistët falsifikuan historinë për të sunduar të tashmën"

17 nëntor 2017 — Mapo

"Prandaj komunistët e falsifikonin historinë, pasi mendonin se duke ndryshuar faktet mund të sundonin gjithmonë edhe të tashmen. Megjithatë gjërat kanë ndryshuar tashmë dhe ne në kohën kur kufijtë po humbasin rëndësinë e tyre, tashmë duhet të jemi bashkë në këtë temë, për një Evropë të historisë së përbashkët," tha Neubert.

Lexoj artikullin e plotë

Rikthehen "Ditët e Kujtesës": 8 ditë aktivitete si nevojë e shqiptarëve për ballafaqimin me të shkuarën

16 nëntor 2017 — Newsbomb

"Eshtë e rëndësishme që pikepamje të ndryshme mbi të shkuarën, të respektohen për sa kohë nuk mbrojnë krimet dhe krimin. Shoqëria duhet të perpiqet për të kuptuar se ç'ishte e drejtë dhe e gabuar nga e kaluara. ... Projektet e kujtesës përkrahin dhe nxisin për kontribute të ndryshme që ajo e shkuar të mos kthehet më."

Lexoj artikullin e plotë

Rikthehen "Ditët e Kujtesës", shoqëria shqiptare ballafaqim me të shkuarën

16 nëntor 2017 — BalkanWeb

Pjesa më e madhe e shoqërisë shqiptare kanë perceptim pozitiv mbi regjimin komunist, ky ishte rezultati i një anketimi të kryer nga OSBE vitin e kaluar, një rezultat që e bën më se të nevojshëm një ballafaqim me të shkuarën. Pikërisht me këtë qëllim ... nisi të enjten edicioni i dytë i "Ditëve të kujtesës" që do të mbahet nga data 16 deri më 23 nëntor.

Lexoj artikullin e plotë

"Ditët e Kujtesës": 8 ditë aktivitete si nevojë e shqiptarëve për ballafaqimin me të shkuarën

16 nëntor 2017 — Syri

Pjesa më e madhe e shoqërisë shqiptare kanë perceptim pozitiv mbi regjimin komunist, ky ishte rezultati i një anketimi të kryer nga OSBE vitin e kaluar, një rezultat që e bën më se të nevojshëm një ballafaqim me të shkuarën. Pikërisht me këtë qëllim ... nisi të enjten edicioni i dytë i "Ditëve të kujtesës" që do të mbahet nga data 16 deri më 23 nëntor.

Lexoj artikullin e plotë

Si ta shpëtojmë kulturën nga qokat

31 tetor 2017 — Panorama

Rritja frekuente e publikut "të thjeshtë" ... që zë vend gati me drojë në sallë me një libër nën sqetull për të marrë autograf nga autori i preferuar. Por nuk mund të mos shpreh trishtimin tim që ndërsa është rritur ndër vite numri i ndjekësve "anonimë" të festivalit në tërësi, është ulur ndjeshëm ai i personave që zyrtarisht jetojnë nga kultura dhe arti në këtë vend.

Lexoj artikullin e plotë

Të shikosh me sytë e tjetrit

28 tetor 2017 — Mapo

Letërsia në lëvizje, letërsia e udhëtimit, letërsia që kërkon të sjellë nga përditshmëria e gjuhës tjetër, e lëkurës tjetër, është përpjekja kundër shprehjes së Sartrit se "tjetri është ferri". Gauss është një nga ata që kërkon ta ruajë tjetrin që është ndryshe si një pasqyrë ku njeriu të shihet për të dalluar më shumë nga vetja, ... më shumë nga e brendshmja e tij.

Lexoj artikullin e plotë

Tirana lexon, nisma dhe Festivali Ndërkombëtar kthen sytë nga letërsia

27 tetor 2017 — Gazeta Shqiptare

"Festivali, siç është krijuar traditë, hap siparin me maratonën e leximit #TiranaLexon në kafenetë letrare, klasat dhe biblioteka të ndryshme duke iu drejtuar të gjitha grupmoshave nga fëmijët te më të rriturit. Kombinimi i këtyre dy aktiviteteve shpresojmë të përmbushë shijet dhe pritshmëritë e një audience të gjerë letrare me shije të shumëllojta".

Lexoj artikullin e plotë

"Tirana Lexon", nis maratona e leximeve në kryeqytet

26 tetor 2017 — ATSH

"Kemi humbur dy gjenerata lexuesish, por jemi në kohë për të edukuar ata që po vijnë. Duke qenë se jemi një shoqëri që jetojmë shumë virtualisht, rrjetet sociale dhe media, secili prej nesh, le t'i kushtojë një minutë në ditë takimit për një libër. Do t'i bëjmë një të mirë shumë të madhe vetes dhe fëmijëve," u shpreh Kumbaro.

Lexoj artikullin e plotë

Nis sot Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë në Tiranë "Deti i bardhë". Ja axhenda

26 tetor 2017 — InfoKult

Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë në Tiranë (TILF) "Deti i bardhë" që zhvillohet më 26-28 tetor 2017 fton në vitin e tij të 3-të autorë nga Shqipëria, Austria, Gjermania, Franca, Italia, Maqedonia, Suedia të dialogojnë me njëri-tjetrin, si dhe me publikun e gjerë, të rinj, studentë dhe të apasionuar pas letërsisë.

Lexoj artikullin e plotë

#Tirana Lexon 2017, më 26 tetor dhe jo vetëm në Tiranë

21 tetor 2017 — Gazeta Express

Maratona e leximit do të përshëndetet nga artistë e personazhe të njohur të ekranit shqiptar. Ata do të japin mesazhet e tyre dhe do të bëjnë thirrje që brezi i ri të lexojë më shumë, në një kohë kur teknologjia ka ndryshuar jo vetëm mënyrën se si jetojmë dhe punojmë, por edhe se çfarë lexojmë.

Lexoj artikullin e plotë

Hapja e dosjeve – Në tetor, e vërteta e ezekutimit të grupit të deputetëve në '45

24 shtator 2017 — Ora News

Në procesin e hapjes së dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit, Autoriteti do të publikojë informacione mbi të vërtetën e dy ekzekutimeve komuniste: atë të një grupi deputetësh opozitarë në '45 dhe një grupi tjetër intelektual. E rëndësishme në këtë proces është njohja me të kaluarën por edhe mënyrën se si përcillen të dhënat në media.

Lexoj artikullin e plotë

Politikanët janë imun nga hapja e dosjeve!

24 shtator 2017 — Lexo.al

Jonila Godole: Nuk ka përballje me të shkuarën dhe nuk ka ballafaqim me të kaluarën komuniste pa mbështetjen e mediave dhe pa rolin e mediave. Ky është mesazhi dhe kjo është pikënisja e gjithë këtyre aktiviteteve. Pa median nuk kemi ku të shkojmë. Por media vetë duhet të ketë më shumë njohuri për këtë gjë.

Lexoj artikullin e plotë

Përfundon me sukses trajnimi "Raportimi mbi dosjet e SIGURIMIT'" nga IDMC

24 shtator 2017 — Telenews

Gentiana Sula:Ashtu siç bëmë rivlerësimin e figurës së Musine Kokalarit dhe doktoreshë Sabiha Kasimatit ashtu do të vazhdojmë me ngjarje të tjera të rëndësishme për historinë e kombit shiptar."

Lexoj artikullin e plotë

Politikanët janë imun nga hapja e dosjeve!

22 shtator 2017 — Erblin Vukaj

Prej kohësh në Parlament, qytetarët shqiptarë kanë dëgjuar teksa deputetë të ndryshëm t'i drejtohen njëri-tjetrit me nofka të Sigurimit të Shtetit ... Por duket se kjo gjuhë e politikanëve "me nofka" do të dojë edhe më shumë kohë të zbardhet konkretisht, pasi ligji aktual "i dosjeve" nuk e mundëson një "hapje" të gjerë edhe për zyrtarët.

Lexoj artikullin e plotë

Europa dënon krimet e komunizmit, por Rezoluta jonë fle

23 gusht 2017 — Panorama

Asnjë datë përkujtimore për dhjetëra, mijëra shqiptarë të pafajshëm, viktima të regjimit! Asnjë muze i ngritur në një vend kujtese, të burgosjes dhe punës së detyruar! Asnjë falje publike për ish-të përndjekurit politikë dhe familjarët e tyre! Të gjitha këto kanë qenë parashikuar gjerë e gjatë në Rezolutë ... por nuk kanë ndodhur ende.

Lexoj artikullin e plotë

Fëmijët e diktaturës / "Pasojat e pushkatimit të gjyshit të shkolluar në Harvard"

25 korrik 2017 — Panorama

Nëse e gjithë çmenduria e qindra burgosjeve e pushkatimeve merrte një farë arsyeje për shkak të kundërshtisë së hapur që mund t'i bëhej pushtetit, pasojat te fëmijët, nipërit e gjithë ç'kishte fisi, nuk kishte asnjë shpëtim për t'u cilësuar si vepër e një mendjeje normale. Ajo e Alma Liços është vetëm njëra nga mijëra historitë e internimit.

Lexoj artikullin e plotë

Reflektim për termat e diktaturës (video)

10 korrik 2017 — Ypi

Terminologu nuk është një qasje linguistike dhe as fjalor konvencional. Ai është një projekt multimedial që synon t'i bëjë të rinjtë shqiptarë, të lindur pas viteve '90, të reflektojnë mbi të shkuarën komuniste përmes gjuhës, termave, shprehive ... sepse gjuha kthehet në instrumentin më efikas për ushtrimin e pushtetit, përçarjen e shoqërisë dhe izolimin e opozitarëve.

Lexoj artikullin e plotë

Reportazh nga burgu famëkeq / Nëpër rrënojat e Spaçit me një ish-të dënuar politik

30 maj 2017 — Panorama

"Së pari, u zbrazeshin gjithë trastat te kontrolli për të parë se ç'kishin sjellë e për t'iu lënë ato që donin ata t'iu linin. Me të burgosurin nuk mund të qëndronin më shumë se 15 minuta dhe gjatë kësaj kohe mund të preknin vetëm pak duart. Të gjithë udhëtarët që mund t'i ndeshnin rrugës, ishin të urdhëruar që të mos i merrnin në mjete, ndryshe dënoheshin".

Lexoj artikullin e plotë

Rikthim në burgun e famshëm të Spaçit

7 maj 2017 — Star Plus TV

Zhivko Petroviç fillon rrëfimin se si përfundoi në këtë kamp izolimi të panjohur duke kryer punë të përditshmë skllavëruese. Zhivko na tregon se nga viti 75-80 gjatë vuajtjes së dënimit, familja e tij u mënjanua nga shoqëria në Tropojë, vend nga i cili ishte larguar në moshën 14 vjeçare kur filloi shkollën në qytetin e Shkodrës.

Lexoj artikullin e plotë

IDMC, në vendet e kujtesës në Shkodër

7 maj 2017 — Star Plus TV

Initituti për demokraci media dhe kulturë, ka organizuar një vizitë studimore ne Shkodër, në këtë qytet që sa i takon historisë ka shumë se për cfarë të tregojë. Grupi i pjesëtarëve janë ndalur në vendin e deshmise dhe kujtesës në Shkodër, duke u njohur jo vetëm me listën e gjatë të të burgosurve, por edhe me kalvarin e vuajtjeve të popullit shqiptar.

Lexoj artikullin e plotë

"Fëmijët e diktaturës" vazhdon rrugëtimin për të sjellë Kujtesën

1 maj 2017 — Gazeta Shqiptare

Ata që kanë qenë mëdyshas ose vazhdojnë të jenë të tillë sa i përket së shkuarës, duhet që të qetësohen 45 minuta dhe të këqyrin dokumentarin "Fëmijët e diktaturës". Në një subjekt të thjeshtë ke të koncentruar kalvarin e vuajtjes ose ajo që lidhet sot me Kujtesën e Diktaturës komuniste.

Lexoj artikullin e plotë

Debati për kujtesën përtej Kinostudios

24 mars 2017 — Panorama

Çështja e transmetimit të filmave propagandistikë të prodhuar në Kinostudio, përveçse e përfshiu  shoqërinë shqiptare në një debat dikotomik ... hodhi dritë mbi një fakt të trishtueshëm: Procesi ynë i reflektimit mbi diktaturën është endemik, në hapat fillestare dhe nevoja për ta njohur të kaluarën është një urgjencë historike!

Lexoj artikullin e plotë

Opinion – Filmat e komunizmit, të shfaqen apo jo?

14 mars 2017 — Klan

"Një listë të ketë emrat e atyre filmave që ka në thelb të tijë diversantët, armiqtë dhe klerin. Tjetra të përbëhet me filmat që kanë nevojë për një lloj shpjegimi. Unë jam për modelin rumun të informimit... përgjatë gjithë filmit në krye të tij shoqërohej me një fjali dhe logon e partisë komuniste romune. Por ka edhe filma që nuk shfaqen fare", tha Godole.

Lexoj artikullin e plotë

Opinion / Godole: Filmat e realizuar në komunizëm nuk kanë asnjë vlerë artistike

14 mars 2017 — Opinion

"Një listë të ketë emrat e atyre filmave që ka në thelb të tijë diversantët, armiqtë dhe klerin. Tjetra të përbëhet me filmat që kanë nevojë për një lloj shpjegimi. Unë jam për modelin rumun të informimit... përgjatë gjithë filmit në krye të tij shoqërohej me një fjali dhe logon e partisë komuniste romune. Por ka edhe filma që nuk shfaqen fare", tha Godole.

Lexoj artikullin e plotë

Godole në Zululand: "Nuk më ka shock-uar simpatia për Enver Hoxhën që doli nga sondazhi"

21 shkurt 2017 — Tema TV

"Unë kam qenë gjithandej në Shqipëri këto kohë në kuadër të aktiviteteve që bëjmë si institut, dhe këtë simpati të shqiptarëve për Enver Hoxhën e kam pikasur përpara se të bëhej ky sondazh; këtë simpati e kam parë kudo, por sidomos në jug, si Skrapar, Gjirokastër etj." vijoi ajo.

Lexoj artikullin e plotë

"Fëmijët e Diktaturës"

21 shkurt 2017 — Ora News

"Unë kam qenë gjithandej në Shqipëri këto kohë në kuadër të aktiviteteve që bëjmë si institut, dhe këtë simpati të shqiptarëve për Enver Hoxhën e kam pikasur përpara se të bëhej ky sondazh; këtë simpati e kam parë kudo, por sidomos në jug, si Skrapar, Gjirokastër etj." vijoi ajo.

Lexoj artikullin e plotë

Hebrenjtë në Shqipëri, vështrime të kryqëzuara

24 janar 2017 — Koha Jonë

Hebrenjtë në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore përbëjnë një fakt të rëndësishëm historik në raportet mes dy popujve. Pranisë së tyre kulturore sot mund t'i qasemi nga këndvështrime të ndryshme që kanë të bëjnë sa me ruajtjen e identitetit të tyre aq edhe me integrimin me kulturën e popullin e vendit pritës.

Lexoj artikullin e plotë

VIDEOT E FUNDIT

1 dhjetor 2017 — RTSH
PYET GJYSHËRIT, njË marrËdhËnie e brezaVE
Mirëmëngjes Shqipëri

29 nëntor 2017 — Klan
Si e kujtojmË komunizmin

Opinion

17 nëntor 2017 — Ora News
Ballafaqimi me të shkuarën komuniste
Lajme

26 tetor 2017 — Klan
48 orë lexim në Tiranë

Lajme

26 tetor 2017 — RTSH
Tirana Lexon 2017

Lajme

24 tetor 2017 — Ora News
FEstivali ndërkombëtar "letËrsiA në Lëvizje"
Lajme

24 tetor 2017 — Ora News
Ç'dinë të lindurit e demokracisë për diktat...
Tonight Ilva Tare

24 tetor 2017 — RTSH
Tirana Lexon, Maratona e 3-të e leximit
Mirëmëngjes Shqipëri

23 tetor 2017 — Ora News
"Tirana lexon", maratona ku të gjithë
Ditë e re

16 tetor 2017 — News24
"Pyet Gjyshërit 2", Konkurs multimedial
Vila24

24 shtator 2017 — Ora News
e vërteta e ekzekutimit të deputetëve në '45
Lajme

18 korrik 2017 — RTSH
SI E VIZATOJNË TË RINJTË KOMUNIZMIN
Mirëmëngjes Shqipëri

7 korrik 2017 — Top Channel
SI E VIZATOJNË TË RINJTË KOMUNIZMIN
Wake Up

5 prill 2017 — RTSH
Vendet e dëshmisë dhe kujtesës në Shqipëri
Në Tempull

24 mars 2017 — Scan TV
Bardh A Zi nga Ornela Gaçe dhe Erion Kristo
Bardh A Zi

14 mars 2017 — Klan HD
Filmat e komunizmit, tË shfaqen apo jo?
Opinion

21 shkurt 2017 — Top Channel
FËMIJËT e DIKTATURËS

Lajme

20 shkurt 2017 — Shqiptarja.com
Alma Liço: Si ma pushkatuan gjyshin...
Intervistë

27 janar 2017 — RTSH
Përkujtimi i Holokaustit

Mirëmëngjes Shqipëri

Logo e Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë, IDMC

© 2015‒2018 Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë

IDMC në Twitter IDMC në Facebook IDMC në YouTube